REKONSTRUKCJA HISTORYCZNA
Niewielu ludzi może poszczycić się mianem naocznych świadków wydarzeń sprzed 76 lat, kiedy to wojska niemieckie dokonały ataku na Polskę, rozpoczynając tym samym II wojnę światową. W celu upamiętnienia śmierci rotmistrza Tytusa Dunina i podchorążego Konstantego Ostrowskiego 12 września 2015 roku na placu obok mostu w Tryńczy odbyła się rekonstrukcja wydarzeń wojennych z 1939 r.
Pierwszym punktem programu był przemarsz uczestników rekonstrukcji spod Urzędu Gminy na plac boju, tj. Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Tryńczy, reprezentacji ZHR z Gniewczyny Łańcuckiej oraz rekonstruktorów w osobach: młodzieży i pań współpracujących z Gminną Biblioteką Publiczną w Tryńczy i Trynieckim Centrum Kultury, Stowarzyszenia Szwadronu Niepołomice w Barwach 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego w Krakowie, oraz Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej - 24 Dywizji Piechoty – Garnizonu Jarosław. Po zakończeniu przemarszu delegacje z poszczególnych grup złożyły kwiaty u stóp kamienia upamiętniającego śmierć rotmistrza Tytusa Dunina i podchorążego Konstantego Ostrowskiego 10 września 1939 roku.
Następnie odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej, połączony z pokazem musztry ułanów w pełnym rynsztunku. Elementami tej prezentacji były m. in. okręgi, trójki, przejścia kolumn dwójkowych do szeregu, pokaz władania bronią białą. Całość została opatrzona komentarzem dowódcy Szwadronu. Następnie zaprezentowano scenkę z życia codziennego mieszkańców Tryńczy przerwanego przez wojnę. Inscenizacja wykonana została przez Grupę Mażoretek „Finezja” i panie współpracujące z Gminną Biblioteką Publiczną w Tryńczy. W międzyczasie w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Tryńczy można było obejrzeć wystawę IPN pt. „Polska Walcząca/Fighting Poland”.
Punktem kulminacyjnym sobotnich wydarzeń była rekonstrukcja obrony mostu. Ludność cywilna ukryła się wśród krzewów i traw, a ułani odważnie odpierali ataki wojsk niemieckich.
Całość imprezy zakończyły wspólne śpiewy pieśni patriotycznych przy akompaniamencie akordeonu oraz możliwość posilenia się gorącą, wojskową grochówką. Tegoroczna rekonstrukcja współfinansowana była z środków Fundacji Banku WBK.