STOP PALENIU ŚMIECI
Przypominamy, iż obowiązuje zakaz spalania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz w piecach domowych.
Szkodliwość palenia polega na tym, że wydajność energetyczna śmieci nieposegregowanych jest niewielka, a konsekwencje mogą być bardzo poważne. Domowe kominy, pozbawione są filtrów, dlatego produkują więcej zanieczyszczeń niż zakłady czy spalarnie śmieci, alarmują ekolodzy.
Odpady w warunkach domowych palone są w niskich temperaturach. To powoduje wydzielanie się mnóstwa zanieczyszczeń – w dymie z kominów możemy znaleźć całą tablicę Mendelejewa. Tlenek i dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, metale ciężkie, kadm, chlorowodór i cyjanowodór – to tylko część szkodliwych substancji, jakie powstają przy spalania odpadów w przydomowych instalacjach grzewczych.
Prawo dopuszcza spalanie do celów grzewczych wyłącznie tych odpadów, których termiczne przekształcenie w instalacjach domowych nie spowoduje negatywnego wpływu na środowisko i są to odpady:
• z rolnictwa i gospodarki leśnej: odpadowa masa roślinna,
• opakowania z papieru i tektury oraz opakowania z drewna,
• odpady z przetwórstwa drewna produkcji: odpady kory i korka, trociny i wióry, ścinki, drewno, które nie zawiera substancji niebezpiecznych z wyłączeniem trocin, wiórów, ścinków pochodzących z obróbki płyt wiórowych,
• odpady budowlane: drewno z budów i remontów, o ile nie jest zanieczyszczone impregnatami i powłokami ochronnymi
Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych: plastikowych pojemników i butelek po napojach typu PET, worków foliowych, zużytych opon, odpadów drewnianych pokrytych lakierem, opakowań po farbach i lakierach, papieru powlekanego folią i farbą, opakowań po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin.
W wyniku spalania tego typu odpadów emitowane są rakotwórcze dioksyny, których toksyczny wpływ na zdrowie może objawić się dopiero po kilkudziesięciu latach np.
w postaci chorób nowotworowych.
Ponadto, nieprzestrzeganie zakazu spalania odpadów, podlega karze grzywny a nawet aresztu. W sytuacji, gdy dochodzi do złamania przepisów przeciwpożarowych
i spowodowania uciążliwości w wyniku palenia odpadów właściciel nieruchomości może zostać ukarany na podstawie przepisów kodeksu cywilnego, ponieważ jest on zobowiązany powstrzymywać się od działań, które zakłóciłyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich.