BARWNE DOŻYNKI
W tym roku Dożynki Gminne uroczyście obchodzono 21 sierpnia br. w Jagielle na placu obok Zespołu Szkół w Jagielle. Uroczyste obchody Święta Plonów rozpoczął przejazd barwnego korowodu w którym na przystrojonych bryczkach i ciągnikach jechali Starostowie dożynek, Wójt gminy wraz z Przewodniczącym RG oraz wieńczarki i sołtysi poszczególnych wsi. Korowód podążał pięknie ozdobionymi ulicami od stadionu do kościoła parafialnego pw. Św. Jadwigi Królowej, gdzie została odprawiona Mszą św. dziękczynna przez księży z terenu gminy Tryńcza. Po mszy św. orszak dożynkowy przy dźwiękach Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Tryńczy przemaszerował na plac szkolny, gdzie odbyła się prezentacja pięknie wykonanych wieńców z tegorocznych plonów, reprezentujących poszczególne sołectwa z terenu gminy. Na początku oficjalnej części uroczystości na ręce wójta gminy Ryszarda Jędrucha starostowie tegorocznych dożynek Joanna Drzystek i Henryk Machała przekazali chleb dożynkowy, którym później częstowali mieszkańców oraz zaproszonych gości. Następnie głos zabrał wójt gminy Ryszard Jędruch, który w swoim wystąpieniu zwrócił się w szczególności do rolników i ich rodzin ze słowami podziękowania za trud codziennej pracy na roli, kierując także słowa uznania dla sołtysa i mieszkańców Jagiełły za ogromny wkład pracy w przygotowanie tegorocznego Święta Plonów.
Następnie na scenie swój dorobek artystyczny prezentowały zespoły. Jako pierwszy zaprezentował się Ludowy Zespół Śpiewaczy „Dolanie” z Gniewczyny Trynieckiej, który na tę okoliczność przygotował pieśni dożynkowe. Następnie krakowiaka zatańczyły dzieci z Zespołu Szkół w Tryńczy. Na scenie wystąpili także: „Krasiczanki” z Krasiczyna, "Jagiellanie" z Jagiełły, oraz Kapela Ludowa z Gniewczyny.
Po części artystycznej odbył się pokaz tańca ognia Grupy Maskarada z Przeworska a wszystkich uczestników bawił do białego rana zespół „IRYS”.
Warto dodać, że szczególną atrakcją były wykonane ze przez mieszkańców Jagiełły słomiane figury imitujące m.in. postaci starostów, zwierzęta domowe, policjanta z radarem czy sprzęt rolniczy usytuowane w różnych częściach wsi. Pomysł spotkał się z ogromnym zainteresowaniem i wręcz podziwem dla organizatorów.