REKONSTRUKCJA WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W TRYŃCZY
W sobotnie popołudnie 10 września, dokładnie w 77 rocznicę obrony mostu w Tryńczy odbyła się rekonstrukcja wydarzeń historycznych, której motywem przewodnim był atak wojsk niemieckich na Polskę, rozpoczynający II wojnę światową. Odtwórcami rekonstrukcji były: Grupa Rekonstrukcji Historycznej – 9 Pułk Piechoty Legionów – Zamość, Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X Dywizja Okręgu – Przemyśl oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej – 24 Dywizja Piechoty – Garnizon Jarosław.
Pierwszym punktem programu był przemarsz grup rekonstrukcyjnych ulicami Tryńczy, prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą pod batutą kapelmistrza Edwarda Myłka. W korowodzie uczestniczyli harcerze z Gniewczyny Łańcuckiej i Tryńczy oraz panie z Koła Przyjaciół Biblioteki. Po zakończeniu przemarszu delegacje z poszczególnych grup złożyły kwiaty przy kamieniu upamiętniającego śmierć rotmistrza Tytusa Dunina i podchorążego Konstantego Ostrowskiego 10 września 1939 roku. Pamięć poległych oficerów uczcili przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych, Ppłk Wiesław Szczepankiewicz – Dowódca Jednostki Wojskowej I Batalionu Czołgów w Żurawicy, delegacja z Urzędu Gminy wraz z wójtem Ryszardem Jędruchem oraz Pan Tytus Bisping – wraz z synem - wnuk i prawnuk poległego Tytusa Dunina.
Kulminacyjnym etapem wydarzenia historycznego był pokaz rekonstrukcji bitwy. Sama inscenizacja przedstawiła atak niemieckich żołnierzy na piechotę polską i ich przeprawę przez Wisłok oraz kontratak Polaków, który zmusił niemieckie oddziały do wycofania się. Wybuchy pirotechniczne po obu stronach rzeki, dym oraz ostrzały zarówno polskich, jak i niemieckich żołnierzy świadczyły o zmaganiach tamtych wydarzeń.
W organizację rekonstrukcji włączyli się uczniowie z ZS z Gniewczyny Łańcuckiej, którzy pięknie tańczyli do znanych utworów z tamtego okresu: „Maszerują strzelcy”, czy „Rozkwitały pąki białych róż”. Dodatkowo można było zwiedzić wystawę IPN „Wieś polska pomiędzy dwoma totalitaryzmami” usytuowaną przed budynkiem Gminnej Biblioteki Publicznej. Dodatkowo uczestnicy rekonstrukcji mogli obejrzeć prywatną wystawę broni przygotowaną przez pana Piotra Propolę oraz wozy bojowe i sprzęt wojskowy z Żurawicy.
Rekonstrukcja wydarzeń historycznych zakończyła się koncertem Młodzieżowej Orkiestry Dętej oraz wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych przy ognisku i ciepłej grochówce, przygotowanej przez Jednostkę Wojskową I Batalionu Czołgów w Żurawicy.
Rekonstrukcja wydarzeń została objęta Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego i po części sfinansowana ze środków Granty "Kraina Sanu" - Lokalna Grupa Działania.