NOWE PRZEPISY DOTYCZĄCE WYCINKI DRZEW BEZ ZEZWOLENIA
Od 1 stycznia 2017 r. właściciele prywatnych posesji mogą bez zezwolenia wyciąć drzewa lub krzewy, jeżeli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Zmianie uległy również opłaty za zgodę na wycinkę.
Z dniem 1 stycznia radykalnie zmieniły się zasady dotyczące pozwoleń na wycięcie drzew i krzewów rosnących na prywatnych działkach.
Uchwalona 16 grudnia 2016 r. nowelizacja ustawy o ochronie przyrody, która weszła w życie 1 stycznia 2017 r. znosi obowiązek uzyskania pozwolenia na wycinkę dla właścicieli prywatnych działek, pod warunkiem, że ich wycinka nie jest związana z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Nowela podwyższa m.in. obwody drzew, co do których nie trzeba będzie starać się o zezwolenie na wycinkę. Z zezwoleń będą zwolnione drzewa, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm w przypadku: topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego. W przypadkach pozostałych gatunków drzew – 50 cm.
Nie potrzeba też zezwoleń na usunięcie drzew z nieużytków, które mają zostać zagospodarowane rolniczo.
Usunięcie drzew lub krzewów związane z prowadzeniem działalności gospodarczej wymaga zezwolenia, gdy krzewy zajmują powierzchnię większą od 25 m2, a drzewa przeznaczone do wycięcia mają obwód ( mierzony na wysokości 130 centymetrów) przekraczający 100 cm dla gatunków szybkorosnących i 50 cm dla reszty.
Została tez ustalona maksymalna opłata, jaką można nałożyć za wydanie pozwolenia dla wycinki drzew związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Jej wysokość nie może przekroczyć 500 zł za usunięcie drzew i 200 zł za usunięcie krzewów.
Kary za wycięcie drzewa lub krzewu bez zezwolenia ( w przypadku gdy zezwolenie jest niezbędne) wynosi dwukrotną wartość opłaty za jego wydanie.
Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami, chcąc wyciąć drzewo na swojej posesji, należało wystąpić do wójta o zezwolenie na takie działanie.