CEIDG wykreślenie wpisu z urzędu i na wniosek przedsięb
W związku z zapytaniami dot. interpretacji informacji publikowanych we wpisach do CEIDG dot. wykreśleń przedsiębiorcy oraz daty trwałego zaprzestania działalności gospodarczej Ministerstwo Rozwoju informuje, iż:
- wpisowi do CEIDG podlega informacja o dacie trwałego zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej oraz
- informacja o wykreśleniu przedsiębiorcy z CEIDG.
Minister właściwy do spraw gospodarki wydając decyzje z urzędu o wykreśleniu przedsiębiorcy z CEIDG na postawie przesłanek o których mowa w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej nigdy nie stwierdza daty trwałego zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę.
W przypadkach z art. 34 ust. 5 pkt 1, 2 i 3 gdy wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG następuje w drodze czynności materialno-technicznej nie jest wskazywana data trwałego zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę.
Data wykreślenia wpisu z rejestru w powyższych przypadkach nadawana jest automatycznie przez system teleinformatyczne CEIDG wraz ze wskazaniem podstawy prawnej dokonanego wykreślenia w przypadkach, gdy wykreślenie następuje na podstawie wydanej decyzji ministra jak i w sytuacji, gdy wykreślenia dokonuje system. Stosownie do postanowień art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej to przedsiębiorca składa wniosek o wykreślenie wpisu w przypadku trwałego zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej. We wniosku tym określa datę trwałego zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej rozumianej jako ostatni dzień jej wykonywania.
Ponadto wskazać należy, iż zgodnie z art. 35 ust. 3 w/w ustawy informacja ta może być przedmiotem sprostowania na podstawie postanowienia ministra właściwego do spraw gospodarki. W związku czym jeżeli w danych zawartych w innych rejestrach np. ZUS/US widnieje inna data niż we wpisie to przedsiębiorcą bądź organ prowadzących dany rejestr może wystąpić z wnioskiem o sprostowanie tej daty. Niemniej jednak samo stwierdzenie, jaka powinna to być data, leży tylko i wyłącznie po stronie przedsiębiorcy oraz organu, który z takich informacji zobowiązany jest, na podstawie własnych przepisów, określić skutki prawne w postaci np. określonej daniny publicznej (ZUS – opłaty składek i US – zapłata podatku).
Przypomnieć należy że podstawowym zadaniem CEIDG jest niewątpliwie ewidencjonowanie przedsiębiorców a zawarte w CEIDG dane opierają się na domniemaniu prawdziwości danych, za które odpowiada tylko i wyłącznie przedsiębiorca, który to stwierdza i wpisuje je do CEIDG zawsze samodzielnie.