REKONSTRUKCJA WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH
Rekonstrukcja Wydarzeń Historycznych wpisała się już w tradycję naszej gminy. Tegoroczna obrona mostu w Tryńczy nawiązująca do lokalnych wydarzeń z września 1939 r., jakie miały miejsce przy moście na rzece Wisłok odbyła się w sobotę 9 września 2017 r.
Dokładnie 10 września 1939 r. na ziemi trynieckiej śmierć ponieśli dwaj ułani: rotmistrz Tytus Dunin i podchorąży Konstanty Ostrowski, kiedy próbowali zniszczyć niemiecki czołg w czasie obrony mostu na rzece Wisłok, ich ciała spoczywają na trynieckim cmentarzu. Przy kamieniu upamiętniającym poległych żołnierzy złożone zostały wiązanki kwiatów przez poszczególne delegacje: Członka Zarządu Województwa Podkarpackiego Lucjana Kuźniara, wnuka i prawnuka Tytusa Dunina - Tytusa Bisping i syna Michała, Dyrektora Biura Senatorskiego Mieczysława Golby - Andrzeja Homę, Szwadron Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów ks. Józefa Poniatowskiego, Grupę Rekonstrukcji Historycznej - 24 Dywizję Piechoty - Garnizonu Jarosław, Przewodniczącego Rady Gminy Stanisława Wielgosa wraz z radnymi, Wójta Gminy Tryńcza Ryszarda Jędrucha wraz z pracownikami Urzędu Gminy, Oddział Kawalerii Ochotniczej „Wierzawice” w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego, dyrektorów szkół z Gminy Tryńcza, 1 Drużyna Harcerek „Leśne Echo” z Gniewczyny Łańcuckiej oraz Drużynę Zuchów z Zespołu Szkół w Tryńczy.
W Rekonstrukcji udział wzięły trzy grupy rekonstrukcyjne: SRH – 24 Dywizjon Piechoty – Garnizonu Jarosław, Szwadronu Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów ks. Józefa Poniatowskiego, Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X Dowództwo Okręgu Korpusu.
W Rekonstrukcję włączyło się również około stu statystów-uczniów ze Szkoły Podstawowej w Gniewczynie Łańcuckiej, którzy zaprezentowali publiczności wspaniałą oprawę artystyczną, a wraz z Paniami z „Koła Przyjaciół Biblioteki”, przedstawili scenki rodzajowe: życie na wsi i w mieście przed wybuchem wojny.
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa IPN „Okupacja sowiecka na prawym brzegu Sanu 1939 - 1941”, pokaz sprzętu wojskowego z Żurawicy, wystawa broni i motocykla niemieckiego, wystawa broni Piotra Propoli i stoiska promocyjne WKU i Brygady Obrony Terytorialnej z Jarosławia.
Podczas Rekonstrukcji każdy mieszkaniec mógł wziąć udział w bezpłatnej loterii fantowej z atrakcyjnymi nagrodami oraz tradycyjnie skosztować pysznej wojskowej grochówki.
Wydarzenie zakończył program artystyczny wykonany przez uczniów z Gniewczyny oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Tryńczy.
Patronat honorowy nad uroczystością objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.
Rekonstrukcja Wydarzeń Historycznych - wrzesień 1939 r. była nie tylko odtworzeniem historycznych wydarzeń rozgrywających się na naszym terenie podczas II wojny światowej, ale także „żywą” lekcją historii dla młodego pokolenia, a dla starszych lekcją wspomnień.