ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI
Światowy Dzień Ziemi
Hasłem kampanii Dnia Ziemi w 2018 r. jest walka z zanieczyszczeniem planety plastikowymi odpadam. Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów. To coroczne wydarzenie ma na celu promowania ochrony środowiska, rozszerzania świadomości ekologicznej i życia w zgodzie z naturą. Idea obchodów Dnia Ziemi w tym dniu została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona.
W pierwszy w historii Dzień Ziemi, 20 milionów Amerykanów wyszło na ulice miast po to, by zademonstrować jedność w dążeniu do zdrowego i zrównoważonego środowiska. Tysiące szkół i uniwersytetów zorganizowało masowe protesty przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego. Poszczególne grupy protestowały przeciwko wyciekom ropy, trującym fabrykom, elektrowniom, śmierdzącym ściekom, zanieczyszczeniu wód, toksycznym odpadom, stosowaniu pestycydów czy wymieraniu gatunków. Pozytywnym efektem Dnia Ziemi z 1970 roku było utworzenie nieformalnego porozumienia między rządem a społeczeństwem, którego celem była ochrona środowiska. W konsekwencji, jeszcze tego samego roku, bo 2 grudnia, została utworzona słynna Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska, czyli EPA (skrót od The Environmental Protection Agency). I tak w ciągu blisko 50 lat z Ameryki na cały świat rozprzestrzeniło się coroczne celebrowanie Dnia Ziemi.
Tak czy owak, Dzień Ziemi powinien dla nas trwać cały rok, a 22 kwietnia powinien być tylko ukoronowaniem naszych starań. I zdecydowanie przydałby się nam do pomocy ktoś taki jak Kapitan Planeta, bo przecież nadal jest co chronić i o co dbać na Ziemi.