Nie palmy śmieci !
Spalanie odpadów z tworzyw sztucznych w ogrodowych ogniskach i domowych piecach i kotłowniach występuje na terenie całego kraju, bez względu na to czy na wsi, czy w mieście. Spalanie tych odpadów występuje także na terenie naszej gminy.
Problem szczególnie nasila się w okresie jesienno-zimowym, czyli w tzw. okresie grzewczym, gdzie część osób próbując oszczędzać drzewo i węgiel - spala odpady wytwarzające toksyczne związki. Towarzyszą temu przykre gryzące zapachy oraz zabarwione na pomarańczowo lub czerwono dymy, unoszące się w różnych miejscach i porach dnia codziennego. Oprócz przykrych zapachów - spalaniu w piecach domowych i kotłowniach takich odpadów jak plastikowe butelki i opakowania, folie, ścinki z gumy, sztucznej skóry, tkaniny, opony czy odpady z płyt wiórowych, towarzyszy uwalnianie się do powietrza m.in. metali ciężkich, dioksan i wielu innych związków mających bardzo negatywny wpływ na środowisko oraz zdrowie człowieka. Nie narażajmy więc siebie, rodziny i sąsiadów na wdychanie toksycznych związków powstających w procesie niewłaściwego spalania odpadów.
Nie trujmy środowiska oraz siebie nawzajem !.
Zapewne każdy z nas chciałby żyć w czystym, nieskażonym środowisku, odpoczywać w zielonym pachnącym lesie, oddychać czystym powietrzem.
Pytanie czy tak będzie, zależy od każdego z nas, od naszej wrażliwości i troski o środowisko. Dlatego należy nie tylko samemu dbać o przestrzeganie podstawowych zasad ekologii, ale także edukować swoje dzieci , swoich znajomych i przyjaciół.
Spalanie odpadów z naruszeniem przepisów ochrony środowiska jest wykroczeniem zagrożonym grzywną, a w skrajnych przypadkach może być nawet przestępstwem , za które grozi kara pozbawienia wolności.