TRYNIECKI WEEKEND Z HISTORIĄ REKONSTRUKCJA WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH - 𝒜𝓀𝒸𝒿𝒶 "𝒥𝓊𝓁𝒶" 𝟣𝟫𝟦𝟦
TRYNIECKI WEEKEND Z HISTORIĄ REKONSTRUKCJA WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH - 𝒜𝓀𝒸𝒿𝒶 "𝒥𝓊𝓁𝒶" 𝟣𝟫𝟦𝟦
2022-11-09
5 listopada br. odbyła się rekonstrukcja wydarzeń historycznych - Akcja "Jula" 𝟣𝟫𝟦𝟦 - prawdziwe wydarzenia z wiosny 1944 r. można było zobaczyć przy zabytkowej strażnicy kolejowej w Tryńczy. Wydarzenie rozpoczęło się koncertem pieśni patriotycznych
w wykonaniu Zespołu ALEVOCALE, dzieci i młodzieży ze Szkół Podstawowych w Tryńczy, Gorzycach, Jagielle, Gniewczynie Łańcuckiej oraz Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Tryńczy.
W tegorocznej rekonstrukcji udział wzięli: Starosta Przeworski Bogusław Urban, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przeworsku Zbigniew Dryla, pani Zofia Nowak – przewodniczącą rady gminy Tryńcza wraz z radnymi, wójt Ryszard Jędruch wraz
z kierownikami i pracownikami urzędu i jednostek podległych, dyrektorzy szkół wraz z nauczycielami, sołtysi, strażacy.
Inscenizacja przedstawiała Akcję „Jula” 1944r., bo taki nadano jej kryptonim, miała na celu zniszczenie trzech mostów na Rzeszowszczyźnie wśród nich m.in. most kolejowy
w Tryńczy. Jego zniszczenie mogło na dłuższy czas zatrzymać niemiecką komunikację na linii kolejowej Rozwadów – Przeworsk i dalej na wschód. Akcję na tryniecki most przeprowadzili nocą z 5 na 6 kwietnia 1944 roku przybyli z Warszawy żołnierze Oddziałów Kedywu Armii Krajowej - batalionu AK "Zośka" oraz członkowie miejscowych struktur podziemia. Nie udało się wysadzić całego mostu, zniszczone zostało jedno przęsło co jednak znacząco utrudniło ruch pociągu. Podczas akcji nie zginął żaden z żołnierzy podziemia, jedynie trzech konspiratorów zostało rannych w wymianie ognia podczas odskoku z okolic mostu.
W czasie rekonstrukcji widownia mogła zobaczyć m.in. przybycie do Tryńczy żołnierzy AK, ich współdziałanie z tryniecką ludnością, odbiór materiałów wybuchowych przetransportowanych samochodem ciężarowym na miejsce, oraz próbę wysadzenia mostu przy użyciu wybuchów pirotechnicznych i wymianę ognia podczas odwrotu konspiratorów a wszystko przy narracji Pani Barbary Tytuły.
W rekonstrukcji udział wzięli: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej – 24 tej Jarosławskiej Dywizji Piechoty – Garnizon Jarosław na czele z panem Zygmuntem Hutą, Zespół Piosenki Biesiadnej „Jagiellanie”, grupa teatralna „Debiutanci” z Jagiełły, Panie z Koła Przyjaciół Biblioteki w Tryńczy, którzy odtwarzali scenę z życia wiejskiego podczas akcji. Na wszystkich uczestników czekał ciepły poczęstunek przygotowany przez organizatorów.
Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków Fundacji PZU oraz Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa Gminy Tryńcza. Materiał z całego wydarzenia można obejrzeć na profilu Facebook Gminy Tryńcza.
Czytano: 2357 razy