CO WARTO WIEDZIEĆ O ŚWIADCZENIU PIELĘGNACYJNYM…
Jeśli jest niepełnosprawny członek rodziny warto sprawdzić czy osobie opiekującej się nie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne z tytułu nie podejmowania lub rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną. Świadczenie może być na dziecko jeżeli legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Również świadczenie może być na osobą posiadającą orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Wniosek można złożyć na najbliższego członka rodziny w linii prostej czyli na: własne dziecko, matkę, ojca, dziadka, babcię, brata, siostrę, wnuka, wnuczkę. Jednak osoba wymagająca opieki nie może pozostawać w małżeństwie. Świadczenie nie należy się na teściową, teścia, synową, zięcia, bratanicę, siostrzeńca, kuzynostwo.
Osoba opiekująca się nie może mieć ustalonego prawa do emerytury, renty, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego. Wyjątkiem jest gdy osoba pobiera rentę rodzinną, wówczas świadczenie przysługuje.
Świadczenie pielęgnacyjne w kwocie 520 zł miesięcznie ustalane jest niezależnie od dochodów rodziny. Na terenie gminy Tryńcza w 2010 roku uprawnionych do tego świadczenia było 76 osób i w bieżącym roku liczba wzrosła o 12 nowych osób.