INFORMACJA O STYPENDIUM SOCJALNYM NA ROK SZKOLNY 2011/2
1. Stypendium socjalne jest przyznawane na wniosek rodziców, pełnoletniego ucznia lub właściwego dyrektora szkoły/kolegium.
2. Stypendium szkolne przysługuje:
- Uczniom szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, słuchaczom publicznych kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych.
- Wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków umożliwiających udział dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo, w tym także w stopniu głębokim w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych.
- Uczniom szkół niepublicznych nieposiadających uprawnień szkół publicznych.
- Słuchaczom niepublicznych kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów języków obcych zamieszkałym na terenie Gminy Tryńcza.
3. Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczej, alkoholizm, narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna.
Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie nie może być wyższa od kwoty 351 zł netto.
4. Stypendium szkolne może mieć formę:
- całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych wykraczających poza ramowy plan nauczania realizowanych w szkole lub udział w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą.
- pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym (zakup podręczników lub innych pomocy naukowych).
- całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania.
- świadczenia pieniężnego, jeżeli poprzednie formy są niecelowe lub niemożliwe.
5. Za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, pomniejszoną o:
- miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym
- składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne
- kwotę alimentów świadczonych na rzecz osób trzecich
Przyjmuje się, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości 207 zł.
6. Do wniosku należy dołączyć odpowiednio:
- zaświadczenia o wysokości dochodów z zakładów pracy uzyskiwanych w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku (lub oświadczenie),
- zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy o pozostawaniu bez pracy w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku (z prawem lub bez prawa do zasiłku) lub oświadczenie,
- oświadczenie o pozostawaniu bez pracy i nieosiąganiu dochodu w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku osób nie zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy,
- zaświadczenia o otrzymywanych stypendiach (lub oświadczenie),
- zaświadczenie z gminy o wielkości posiadanych hektarów przeliczeniowych (nakaz płatniczy) lub oświadczenie,
- zaświadczenie lub decyzja z GOPS o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (zasiłek stały, okresowy, rodzinny, pielęgnacyjny, świadczenia z funduszu alimentacyjnego) bądź oświadczenie,
- odcinek (zaświadczenie lub oświadczenie) renty lub emerytury,
- oświadczenie o wysokości otrzymanych alimentów (kopie przekazu pocztowego lub wyciągu bankowego) oraz wyroki sądowe mówiące o wysokości zasądzonych alimentów (zaświadczenie komornika),
- zaświadczenia lub oświadczenia o osiąganych dochodach z innych źródeł.
Do dochodu nie wliczamy zasiłków celowych (jednorazowego pieniężnego świadczenia socjalnego, obiadów) wypłacanych przez GOPS.
7. Kompletnie wypełniony wniosek wraz z załącznikami należy składać:
- uczniowie szkół – do dnia 15 września 2011 r.
- słuchacze kolegiów – do 15 października 2011 r.w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Tryńczy, 37-204 Tryńcza 123, tel.16 642 17 32.
Inne informacje:
Stypendium przyznaje się na czas trwania nauki w roku szkolnym.
Rodzice ucznia, pełnoletni uczeń lub dyrektor szkoły/kolegium są obowiązani niezwłocznie powiadomić tut. Ośrodek o ustaniu przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego.
Stypendium szkolne wstrzymuje się albo cofa w przypadku ustania przyczyn, które stanowiły podstawę jego przyznania.
Świadczenia z tytuły nienależnie pobranego stypendium szkolnego podlegają zwrotowi w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjny w administracji.