INDYWIDUALIZACJA NAUCZANIA SZANSĄ DLA DZIECI
19 stycznia 2012 r. Gmina Tryńcza podpisała umowę o dofinansowanie projektu systemowego pn. „Indywidualizacja nauczania szansą dla dzieci” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.1 wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, Poddziałanie 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych.
Projekt realizowany jest od 01 września 2011 r., a planowany termin jego zakończenia to 31 sierpnia 2012 r.
Instytucja Pośrednicząca, którą jest Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie przyznała Beneficjentowi – Gminie Tryńcza na realizację projektu dofinansowanie w kwocie 166 689,90 tys. PLN, w tym na zakup pomocy dydaktycznych przeznaczono 136 289,90 tys. PLN, natomiast na zakup usługi edukacyjnej 30 400,00 tys. PLN .
Celem głównym projektu jest wsparcie indywidualnego rozwoju 88 dzieci (44 dziewczynek i 44 chłopców), uczęszczających do klas I - III szkół podstawowych w oparciu o zdiagnozowane potrzeby edukacyjne i wychowawcze uczniów. Projekt ma zmniejszyć dysproporcje edukacyjne i rozwojowe wśród dzieci oraz rozwinąć ich zainteresowania i uzdolnienia.
W projekcie bierze udział 5 szkół funkcjonujących na terenie gminy, w których
w ramach indywidualizacji procesu nauczania realizowanych jest cztery rodzaje dodatkowych zajęć pozalekcyjnych:
- zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu w tym także zagrożonych ryzykiem dysleksji (190 godzin),
- zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych
(130 godzin),
- zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów wybitnie szczególnie uzdolnionych matematycznie ze szczególnym uwzględnieniem nauk matematyczno – przyrodniczych
(70 godzin),
- zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych humanistycznie
(40 godzin).
Zajęcia rozpoczęły się w lutym 2012 roku i będą trwały do końca czerwca 2012 roku.
Jednym z celów szczegółowych projektu jest stworzenie warunków w szkołach objętych wsparciem, umożliwiających i wspomagających indywidualną pracę nauczyciela z uczniem, poprzez wyposażenie bazy szkoły w niezbędne materiały dydaktyczne oraz sprzęt multimedialny i komputerowy. W lutym został ogłoszony przetarg nieograniczony na dostawę wyposażenia, przeprowadzone zostało jedno postępowanie na zakup sprzętu pokrywające zapotrzebowanie wszystkich szkół.
W marcu szkoły otrzymały doposażenie bazy dydaktycznej.