ZAJĘCIA W RAMACH PROJEKTU ZAKOŃCZONE
Współczesny system edukacyjny staje przed wieloma zadaniami i wyzwaniami.
Wiążą się one z przemianami społeczno-kulturowymi i wynikającą potrzebą otwarcia szkoły na dzieci o zróżnicowanych potrzebach edukacyjnych, rozwojowych i kulturowych. Ma to szczególne znaczenie w pierwszym etapie edukacyjnym, gdyż wtedy kształtują się w uczniach postawy sprzyjające ich dalszemu rozwojowi i zdobywana jest podstawowa wiedza i umiejętności niezbędne do kontynuowania nauki na dalszych etapach.
19 stycznia 2012 r. Gmina Tryńcza podpisała umowę o dofinansowanie projektu systemowego pn. „Indywidualizacja nauczania szansą dla dzieci” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.1 wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, Poddziałanie 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych.
Projekt realizowany jest od 01 września 2011 r., a planowany termin jego zakończenia to 31 sierpnia 2012 r.
Instytucja Pośrednicząca przyznała Gminie Tryńcza na realizację projektu dofinansowanie w kwocie 166 689,90 tys. PLN.
Celem głównym projektu jest wsparcie indywidualnego rozwoju 88 dzieci
(44 dziewczynek i 44 chłopców), uczęszczających do klas I - III szkół podstawowych w oparciu o zdiagnozowane potrzeby edukacyjne i wychowawcze uczniów. Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i w efekcie przystąpiło do niego 90 dzieci.
Do końca czerwca przeprowadzone zostały w szkołach zajęcia mające na celu zmniejszenie dysproporcji edukacyjnych i rozwojowych wśród dzieci oraz rozwijanie ich zainteresowań i uzdolnień.
Zrealizowano cztery rodzaje dodatkowych zajęć pozalekcyjnych:
- zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu w tym także zagrożonych ryzykiem dysleksji (190 godzin),
- zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych
(130 godzin),
- zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów wybitnie szczególnie uzdolnionych matematycznie ze szczególnym uwzględnieniem nauk matematyczno – przyrodniczych (70 godzin),
- zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych humanistycznie (40 godzin).
W szkołach objętych wsparciem stworzono warunki umożliwiające i wspomagające indywidualną pracę nauczyciela z uczniem, poprzez wyposażenie bazy szkoły w niezbędne materiały dydaktyczne oraz sprzęt multimedialny i komputerowy.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Gniewczynie Łańcuckiej w ramach projektu „Indywidualizacja nauczania szansą dla dzieci” pojechały 11 czerwca na wycieczkę przyrodniczo-krajoznawczą do Arboretum w Bolestraszycach i parku w Krasiczynie.
Przeprowadzono testy sprawdzające wiedzę uczestników zdobytą na zajęciach prowadzonych w ramach projektu. Dzieci na podsumowanie projektu otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki.