220. ROCZNICA INSUREKCJI KOŚCIUSZKOWSKIEJ
W Szkole Podstawowej w Ubieszynie corocznie odbywa się uroczystość Święta Patrona Szkoły, podczas której uczniowie przypominają zasługi Tadeusza Kościuszki dla Ojczyzny i Narodu. Wyjątkowy nastrój towarzyszył tegorocznym obchodom. 220 lat temu, 24 marca 1794 roku Tadeusz Kościuszko złożył przysięgę na krakowskim rynku, która zapoczątkowała zryw narodowy przeciw zaborcom, zwany Insurekcją Kościuszkowską.
Dyrektor Jadwiga Gwóźdź powitała przybyłych na uroczystość gości. Swoją obecnością zaszczycili: przewodniczący Rady Gminy Stanisław Konieczny, przewodniczący Komisji ds. Oświaty, Kultury i Sportu Rady Gminy Teofil Jakubiec, skarbnik gminy Teresa Wielgos, dyrektor ZOSiP Beata Tołpa, sołtys wsi Ubieszyn Maria Kluczkowska, dyrektorzy szkół z naszej gminy, przewodniczący Rady Rodziców Remigiusz Kubajewski, przedstawiciele Rady Rodziców poszczególnych klas. Przybyli również rodzice uczniów, nauczyciele, pracownicy oraz odświętnie ubrani uczniowie. W czasach Kościuszki wymagano od ówczesnego młodego człowieka patriotyzmu, odpowiedzialności, sumienności, poświęcenia i szacunku dla innych. - Chcielibyśmy, aby wyznawane przez Patrona wartości były bliskie wszystkim uczniom i absolwentom naszej szkoły - oznajmiła dyrektor szkoły.
Uroczystość, która miała miejsce w sali gimnastycznej, rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu szkoły.
Część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy IV i V była dla wszystkich ciekawą lekcją historii, która przypomniała zgromadzonym postać wielkiego wodza - tułacza.
Widzowie przenieśli się na rynek w Krakowie i byli świadkami przysięgi Kościuszki. Sukmana chłopska i kosa osadzona na sztorc stały się symbolem tego zrywu niepodległościowego. Stąd obecność kosynierów w szkolnym przedstawieniu. Inscenizacja przeplatana była patriotycznymi pieśniami takimi jak: „Bartoszu, Bartoszu”, „Dalej chłopcy, dalej żywo”, „Święta miłości kochanej ojczyzny”.
- Dzięki Wam, drodzy uczniowie mieliśmy możliwość „powrotu do przeszłości” w wiek XVIII i spotkania z samym Tadeuszem Kościuszko- wielki Polakiem i patriotą- podsumował Teofil Jakubiec, przewodniczący Komisji Oświaty.
Z pewnością była to interesująca lekcja historii, przybliżająca sylwetkę Patrona Szkoły. Po zakończeniu części artystycznej nastąpiło ogłoszenie wyników szkolnego konkursu plastycznego „Powstanie Kościuszkowskie i jego bohaterowie”. Wszystkie prace były wyjątkowe i bardzo trudno było wyłonić faworytów.
W grupie klas I-III wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni.
Natomiast w kategorii klas IV-VI po obradach Jury wyłoniło zwycięzców:
I miejsce – Natalia Pająk, II miejsce – Adrian Misiło, III miejsce – Kamil Pająk
Święto Patrona Szkoły to prawdziwa lekcja patriotyzmu dla uczniów.
Dziękujemy rodzicom za przygotowanie pierniczków w kształcie tarczy szkolnej, którymi zostali obdarowani wszyscy uczestnicy szkolnej uroczystości.