„Wielkość i tragizm polskich Kresów”
Stanisław Srokowski - polski pisarz, poeta, prozaik, dramaturg, krytyk literacki, tłumacz, nauczyciel akademicki i publicysta. Urodził się 29 czerwca 1936 r. w miejscowości Hnilcze koło Podhajec województwa tarnopolskiego II Rzeczypospolitej. Rodzice zajmowali się rolnictwem. W 1945 wypędzeni z Kresów osiedlili się w Mieszkowicach. Zadebiutował jako poeta i prozaik w 1958 w Opolu. Przez wiele lat należał do Związku Literatów Polskich oraz ZAIKS-u. Po rozwiązaniu ZLP po stanie wojennym nie uczestniczył w życiu organizacyjnym związków literackich. Obecnie należy do Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich. Na podstawie powieści Srokowskiego pt. „Nienawiść” powstał w 2016 roku film pt. „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.
W dniu 17 kwietnia br. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Tryńczy odbyło się spotkanie autorskie z Stanisławem Srokowskim pt. „Wielkość i tragizm polskich Kresów”. W prelekcji wzięli udział mieszkańcy naszej gminy i okolic. Na spotkaniu autor opowiadał o cennych wartościach jakimi dysponowała nasza ojczyzna przed rozbiorami polski. Przechodząc do kolejnych wydarzeń z życia naszych rodaków przedstawił tragiczne losy mieszkańców polskich wsi na Kresach w trakcie i przed „rzezią wołyńską”.
Opowiadane ze szczegółami makabryczne sceny wzbudziły wśród uczestników ogromne przeżycia.
Na zakończenie prelekcji mieszkańcy również podzielili się wspomnieniami swoich rodzin i znajomych, które dotyczyły zdarzeń z okresu wojennego w naszym regionie.